Робоча поїздка Голови Держпраці України на Полтавщину: на Колегії обговорено питання незадекларованої праці

15 червня у м. Горішні Плавні Полтавської області відбулось засідання Колегії Державної служби України з питань праці. У роботі Колегії взяли участь заступник голови Полтавської облдержадміністрації Олег Пругло, міський голова м. Горішні Плавні Дмитро Биков, Голова Правління ВАТ “Полтавський ГЗК” Віктор Лотоус, представники центрального апарату Держпраці, керівники територіальних управлінь та державних підприємств, що входять до сфери управління Служби. Учасники Колегії мали за мету проаналізувати роботу відомства за 5 місяців 2018 року, окреслити основні аспекти та перспективи подальшої діяльності та обговорити плани роботи на майбутнє.

“Пріоритетом у роботі залишається процес детінізації доходів і легалізація трудових відносин. Кожна людина має усвідомити перспективи і переваги офіційного працевлаштування, розуміти всі ризики та наслідки, які виникають при отриманні зарплати “у конверті”. Проведення інспекторами праці превентивних заходів, роз’яснювальної роботи, безперечно, дасть відчутний позитивний результат”, – наголосив Голова Держпраці Роман Чернега.

Також очільник Служби наголосив, що розв’язання цієї проблеми потребує тісної співпраці органів державної влади, соціальних партнерів та міжнародних експертів:

“Ми маємо діяти злагоджено і оперативно спільно з Державною фіскальною службою, Пенсійним фондом, органами місцевого самоврядування, адже часові рамки жорсткі, і ми повинні продемонструвати вагомі результати вже сьогодні. Керівництво держави поставило перед Держпраці низку важливих завдань. І одним з головних є зниження рівня “тіньової” зайнятості на ринку праці”.

Крім того, Роман Чернега зазначив, що пріоритетом у роботі залишається і питання реалізації органами місцевого самоврядування функцій державного контролю за додержанням законодавства про працю. Це питання перебуває на постійному контролі Служби. Ситуацію у цьому напрямку роботи окреслив директор департаменту з питань праці Ігор Дегнера:

“З початку поточного року 113 (76%) з 148 міст обласного значення, з них 17 (71%) з 24 обласних центрів та 308 (48%) з 638 об’єднаних територіальних громад вжито заходів, спрямованих на забезпечення реалізації делегованих повноважень, а саме: внесення цього питання на розгляд  на чергових сесіях відповідних рад, створення нового виконавчого органу або введення окремих посад інспекторів праці, уповноваження діючих виконавчих органів чи покладення обов’язків на відповідних посадових осіб.”

Керівник департаменту доповів, що найбільше вжито таких заходів у Волинській, Дніпропетровській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Сумській, Хмельницькій та Чернігівській областях. Лідерами вжитих заходів спрямованих на забезпечення реалізації делегованих повноважень об’єднаними територіальними громадами стали Львівська, Чернівецька, Чернігівська, Сумська, Вінницька, Волинська та Дніпропетровська області.

Також Ігор Дегнера поінформував присутніх про результати моніторингу заборгованості із заробітної плати. Станом на 1.06.2018 року на вимогу інспекторів праці органів місцевого самоврядування підприємства-боржники погасили заборгованість із заробітної плати на суму 99 тис. гривень перед 80 працівниками.

На засідання Колегії було запрошено та заслухано керівників найбільших підприємств-боржників Полтавської області – ТОВ “Гадячсир”, ПрАТ “ПЛАСТ”, ТОВ “Техмолпром”. Заборгованість по цим підприємствам складає 55% від загальної суми боргу по області.

Значну увагу на Колегії приділили й питанням організації медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці територіальними органами Держпраці, складання санітарно-гігієнічних характеристик умов праці та розслідування причин виникнення професійних гострих та хронічних захворювань. Йшлося про результати перевірок щодо дотримання вимог гігієни праці на робочих місцях та шляхи вирішення проблемних питань у цій сфері нагляду.

Начальник Управління Держпраці у Полтавській області Сергій Щербак під час своєї доповіді повідомив присутнім, що поряд з інспекційною діяльністю в області ведеться активна інформаційно-роз’яснювальна робота. На семінарах, нарадах та круглих столах надається методична допомога та консультації з питань чинного законодавства. З початку 2018 року посадовими особами Управління проведено близько 700 заходів, спрямованих на обізнаність громадян у сфері трудових відносин і оплати праці.

“Позитивний вплив таких заходів очевидний. Люди отримують необхідні знання щодо своїх трудових прав, соціальних гарантій, роботодавці усвідомлюють переваги функціонування в законодавчому полі і роблять вибір на користь легальної праці”, – підкреслив Сергій Щербак. 

На завершення засідання Голова Держпраці зазначив: “Сьогодні всі наші сили мають бути задіяні у боротьбі з “тіньовою” зайнятістю. Роботи з кожним днем буде тільки більше, тому ми повинні демонструвати свою компетентість, професіоналізм та неупередженість.”

Також Роман Чернега закликав керівників територіальних Управлінь докласти максимальних зусиль для належного виконання завдань, щоб досягти високого рівня довіри людей до органів державної влади: Інколи влучна, а головне, вчасна порада діє краще, ніж штраф. Превентивні заходи дають куди більший ефект, ніж санкції. Я в цьому переконаний”.

Після засідання Колегії її учасників було запрошено відвідати ВАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат”. Для гостей підприємства було продемонстровано проведення підривних робіт у кар’єрі.